Радіонуклідна діагностика та терапія

Дніпропетровська обласна консультативна поліклініка

Поліклініка Мечникова є головною поліклінічною установою в Дніпропетровській області, яка здійснює лікувально-консультативну, учбову, експертну й організаційно-методичну роботу.

У поліклініці ведеться прийом по 42 лікарським спеціальностям, що охоплюють всі основні розділи медичної практики.

Записатися на консультацію до лікарів можна як на сайті, так і в реєстратурі за телефонами (з 09:00 до 15:00 Пн.-Пт.)
+38 (096) 140-37-13
+38 (098) 325-75-13
+38 (099) 716-04-94

Тут щорічно обслуговується понад 300 тисяч хворих, з них 67% хворих - з міст і районів області, а 33% - хворі з обласного центру. В консультативній поліклініці широко застосовуються консультації клінічних працівників (професорів і доцентів) 12 кафедр медичної академії, розташованих на базах спеціалізованих відділень лікарні, а також завідувачів відділеннями. В цілому, такими консультаціями охоплюється понад 10и432% всіх хворих, що звертаються.

Радіонуклідна діагностика та терапія

Як відбувається променева (радіонуклідна) діагностика?

Механізм дії радіонуклідної діагностики полягає в тому, що пацієнтові вводять радіоактивну речовину (радіонуклід - для кожної тканини свій) і людина починає випромінювати гамма-кванти, які фіксує спеціальний апарат. Слід зазначити, що величина разового променевого навантаження на пацієнта приблизно в 100 разів менше, ніж при звичайному рентгенологічному обстеженні.

В результаті дослідження лікар отримує зображення, на яких видно не лише структуру органу (як при ультразвуковому або магнітно-резонансному дослідженні), але й його молекулярну складову. Це дає можливість зрозуміти, як функціонує орган, визначити наявність патологічного процесу на 6-9 місяців раніше, ніж інші методи. Саме завдяки цьому для виявлення складних захворювань на ранніх стадіях цей метод є дуже ефективним.

Попри переваги методу, не так багато медичних закладів використовують радіонукліди в своїй практиці. Це й не дивно - для роботи з радіонуклідами потрібне складне устаткування, кваліфіковані лікарі-радіологи та відповідний дозвіл Державного комітету ядерного регулювання. В Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. І.І. Мечникова все це є.

Відділення радіонуклідної діагностики та терапії метрологічно атестоване, має все необхідне обладнання, кваліфікований медичний персонал та ліцензію Державного комітету ядерного регулювання України на роботу з відкритими радіонуклідами для діагностичних і лікувальних цілей.

Основні напрямки роботи відділення

Відділення працює за 3 основними напрямками:

Радіонуклідна діагностика - метод візуалізації, тобто одержання зображень органів і систем, за допомогою введення пацієнтові спеціальних діагностичних препаратів, мічених радіонуклідами.

Чимало сучасних стандартів надання медичної допомоги містять комплекс високоточних методів діагностики - радіонуклідну діагностику.

У переважній більшості діагностичних методик використовується ізотоп Тс99м з короткою тривалістю життя (період напіврозпаду - 6 годин), нетоксичний та не викликає побічних і алергічних реакцій.

Для проведення дослідження пацієнт обов'язково повинен мати направлення профільного спеціаліста.

Методики, які використовуються у відділенні

Гепатосцинтиграфія (застаріла назва "статичне сканування печінки") дозволяє оцінити форму, розміри, структуру печінки та її окремих часток, виявити наявність вогнищевих (пухлини, кісти) або дифузних (гепатит, цироз) змін.

Метод широко застосовується лікарями гастроентерологічного профілю.

Гепатобілісцинтиграфія (застаріла назва "динамічне сканування печінки") дозволяє простежити весь шлях жовчі - від формування до викиду в кишечник, дає можливість кількісно оцінити накопичувальну і видільну функцію печінки, здатність скорочуватися жовчного міхура, прохідність жовчних шляхів.

Дослідження застосовується лікарями гастроентерологічного профілю, порожнинними хірургами.

Реносцинтиграфія (застаріла назва "динамічне сканування нирок") дозволяє кількісно оцінити накопичувальну і видільну функцію нирок (окремо для кожної нирки) і сумарну очисну функцію нирок, прохідність сечовивідних шляхів.

Високоефективний метод для раннього виявлення різних захворювань нирок, хронічної ниркової недостатності, причин підвищення артеріального тиску. Дослідження застосовується лікарями нефрологами, урологами, кардіологами.

Остеосцинтиграфія (застаріла назва "сканування скелету") - широко затребуваний метод діагностики, який дозволяє на ранніх етапах (від 3-х до 6-ти місяців, раніше будь-яких інших методів, включаючи КТ та МРТ) виявляти метастатичне (вторинне) ураження кісток при злоякісних пухлинах молочної залози, передміхурової залози, легень, нирок, кишечнику та деяких інших органах.

Дослідження широко застосовується в онкологічній практиці.

Перфузійна пульмосцінтіграфія дозволяє оцінити стан легеневого кровотоку на рівні мікроциркуляції (капілярному). За допомогою даного дослідження можна на ранніх стадіях, на дорентгенологічному етапі (практично миттєво після виникнення) виявляти ділянки ураження легень при тромбоемболії легеневої артерії, інфарктах легені.

Дослідження затребуване лікарями реаніматологами, судинними хірургами, кардіологами. В даний час ми - єдина установа в Україні, яка виконує дане дослідження.

Дослідження дозволяє роздільно, для кожної з 4-х слинних залоз, кількісно оцінити накопичувальну і видільну функцію, реакцію на харчову стимуляцію, прохідність слинних протоків.

Дослідження застосовується в щелепно-лицевій хірургії.

Тіреосцинтиграфія дозволяє оцінити форму, розміри і структуру щитовидної залози, функціональний стан її окремих ділянок (застаріле - "холодні і гарячі вузли") і, що особливо важливо, визначити наявність або відсутність залишкової тканини щитовидної залози у пацієнтів, що проходять лікування з приводу злоякісних захворювань щитовидної залози.

Дослідження широко затребуване в практиці лікарів ендокринологів, ендокринних хірургів, радіонуклідних терапевтів.

Маммасцинтиграфія дозволяє на ранніх етапах виявити ділянки злоякісного ураження молочних залоз.

Застосовується в практиці онкологів, мамологів.

Радіоімунологічні дослідження - метод кількісного визначення гормонів і деяких інших показників (антигенів, онкомаркерів) в крові пацієнтів. Дослідження проводяться із застосуванням спеціальних наборів реактивів, що містять радіонукліди.

У відділенні використовуються набори реактивів виробництва Becman Coulter.

Слід зазначити, що при проведенні цієї групи досліджень пацієнту радіонукліди не вводяться, тобто променевого навантаження немає. Тому метод не має протипоказань.

Дослідження, які виконуються у відділенні

Точний і ефективний метод визначення різних гормональних і негормональних чинників захворювань щитовидної залози.

При лікуванні таких захворювань як гіпертиреоз (тиреотоксикоз, базедова хвороба), гіпотиреоз (знижена функція щитовидної залози), дифузний та вузловий зоб, тиреоїдит (зоб Хасімото), порушення ваги, рак щитовидної залози та багатьох інших, неможливо обійтися без визначення гормонів тиреоїдної групи.

У нашому відділенні виконується визначення таких факторів з цієї групи:

Визначення факторів з цієї групи вкрай важливо при лікуванні дуже багатьох захворювань, наприклад: порушення менструального циклу у жінок, імпотенція у чоловіків, чоловіче і жіноче безпліддя, порушення строків статевого дозрівання, підвищене оволосіння, порушення лактації, порушення сексуальної орієнтації, порушення ваги і багатьох інших .

У нашому відділенні виконується визначення таких факторів з цієї групи:

Кортизол є стрес-гормоном. Його визначення дуже важливо для оцінки резервних можливостей організму при більшості хронічних захворювань.

Підвищений артеріальний тиск, порушення статевої сфери, алергічні реакції, ожиріння і ще багато захворювань можуть виникнути при порушенні вироблення організмом кортизолу. Крім того, визначення кортизолу вкрай затребуване у лікарів-реаніматологів.

Радіонуклідна терапія - лікувальне застосування відкритих радіонуклідів.

Відкриті радіонукліди в даний час застосовують не тільки з діагностичними, але і з лікувальною метою.

В нашому відділенні застосовуються такі терапевтичні методики

Радіойдтерапія (лікування радіоактивним йодом (J-131)) застосовується для профілактичного протирецидивного і протиметастатичного лікування пацієнтам, які перенесли операцію з приводу раку щитовидної залози.

При своєчасному і правильному застосуванні лікування, досягається повне знищення (абляція) залишкової тканини щитовидної залози та ракових клітини на рівні мікрометастазів.

Лікування не викликає ускладнень і побічних реакцій, легко переноситься хворими (на відміну від традиційних методів, таких як променева терапія і хіміотерапія). Метод є високоефективним. Завдяки даному методу більшість форм раку щитовидної залози (90-95%) стали виліковним захворюванням.

Радіойдтерапія застосовується за призначенням консиліуму з трьох фахівців: онколога, променевого терапевта та спеціаліста з ядерної медицини.

Дози препарату і схеми лікування, які використовуються в нашому відділенні, застосовуються відповідно до "Європейського консенсусу по раку щитовидної залози".

Терапія хлоридом стронцію застосовується в комплексній терапії метастазів в кістки, для зняття болю і поліпшення якості життя пацієнтів. Є дані про можливість застосування стронцію хлориду з профілактичною метою.

Метод застосовується за призначенням лікарів мамологів, онкоурології.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що радіонуклідна діагностика часто є незамінним методом в діагностиці та виявленні патологій і навіть складає конкуренцію таким методам діагностики як КТ (комп’ютерна томографія) і МРТ (магнітно-резонансна томографія).


Спеціалісти


Послуги